-   Українською
-   In English
Сергій Романенко
Романенко Сергій, к.б.н., біофізик, нейробіолог та електрофізіолог, чия кар'єра є прикладом перетину фізичних наук та біомедичних досліджень. Отримавши ступінь бакалавра електроніки та магістра фізичної та біомедичної електроніки в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», він здобув ступінь кандидата біологічних наук (PhD) за спеціальністю біофізика в Міжнародному центрі молекулярної фізіології при Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України в 2010 році, зарекомендувавши себе як інноваційний дослідник у галузі клітинної біофізики.
Його наукова кар'єра формувалась в університетах на трьох континентах, включаючи постдокторську стипендію в Каліфорнійському технологічному інституті у співпраці з Гантінгтонським медичним дослідницьким інститутом, дослідницьку роботу в Університеті Західної Австралії та Науково-дослідницькому інституті XLIM у Франції. В даний час він продовжує працювати старшим науковим співробітником у відділі Біофізики сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України.
Значна частина його досліджень була присвячена вивченню нейромодуляції та клітинної збудливості, з особливим фокусом на механізмах, що лежать в основі впливу біоелектромагнітних випромінювань на збудливі клітини та мембранні канали. Його новаторська робота про опосередковану міліметровими хвилями модуляцію нейронної активності була однією з перших за останнє десятиліття, яка продемонструвала вплив Т-радіації на функціональність збудливих клітин. Інші напрямки досліджень включають інноваційне застосування потужних нано-/пікосекундних електричних імпульсів та вплив модульованого КВЧ випромінювання на різні типи клітин. Його міждисциплінарний досвід охоплює клітинну електрофізіологію, флуоресцентні методи та чисельне і комп'ютерне моделювання біофізичних процесів. Дослідницькі інтереси поширюються на механізми передачі болю, зокрема на роль рецепторів TRPV, нейронні мережі у спинному мозку та особливості функціонування різних типів нервових клітин, а також на складну взаємодію між каналами та мембранними ліпідами.
Його наукові досягнення були відзначені міжнародними нагородами та дослідницькими грантами. У 2022 році він отримав престижну премію Європейської мікрохвильової асоціації (EuMA), а в 2019 році отримав грант на проведення досліджень на Австралійському синхротроні (ANSTO) за новаторські дослідження ефектів неіонізуючого випромінювання. Інноваційні ідеї у розробці стратегій лікування раку були відзначенні Collaborative Cancer Research Grant 2018 року від Ради з питань раку Західної Австралії, а також Research Collaboration Award 2017 року в UWA. Серед попередніх кар'єрних досягнень - стипендія Босвелла в Каліфорнійському технологічному інституті (2011), стипендія Президента України для молодих вчених (2009) та грант CIMO від Фінляндії., а також він отримав грант на подорож до Окінави - Computational Neuroscience Grant (2016).
Наукова діяльність включає розробку та конструювання лабораторних тестових пристроїв і модифікацію електрофізіологічних та флуоресцентних приладів. Його дослідження продовжують поглиблювати розуміння нейронних мереж, механізмів передачі болю та впливу нехімічних факторів на живі тканини, роблячи значний внесок як у фундаментальну неврологію, так і в її клінічне застосування.Завдяки своєму міждисциплінарному підходу, що поєднує технічні інновації з фундаментальною неврологією, к.б.н. Романенко продовжує поглиблювати наше розуміння нейронних функцій і розробляти нові терапевтичні підходи.